83 éve ezen a napon, 1930. július 13-án kezdődött az első Világbajnokság, 13 résztvevő csapattal. A négyéves rendszerességgel megrendezett torna aztán idővel igazi sikertörténetté vált, mi több: a futball legnagyobb és legjobban várt ünnepe lett. Négyévente több milliárd Földlakó tapad a képernyőre, ha útjára indul a labda. Ma már 32 ország csapata lép pályára az eseményen, a selejtezőkön pedig több mint 200 nemzet képviselteti magát. A világbajnoksághoz köthető befektetések dollármilliárdokat mozgatnak meg, s mintha még a háborúk fegyverei is elcsendesülnének erre az időszakra. Mindez Montevideo városában kezdődött 1930. július 13-án, mindössze néhány ezer néző előtt.
[caption id="attachment_4849657" align="aligncenter" width="600"] Az első világbajnoki gól szerzője, Lucien Lauren[/caption]
Bizony, korántsem indult sikertörténetként a világbajnokságok története: sokan nem hittek a világméretű versengés életképességében. Az európai országokat szabályosan kérlelni kellett arra, hogy átutazzák az Atlanti-óceánt és megjelenjenek az Uruguayban rendezett tornán. Végül a FIFA elnökének, Jules Rimet-nek a személyes közbenjárása kellett ahhoz, hogy Belgium, Franciaország, Románia, valamint Jugoszlávia elküldje válogatottját a tengerentúlra. Július 13-án két meccsel indult a világbajnokság, melyeket egy időben játszottak. Franciaország mindössze 3 ezer néző előtt 4:1-re legyőzte Mexikót, az Amerikai Egyesült Államok pedig 10 ezres közönség előtt 3:0-ás vereséget mért Belgiumra. A vébék történetének első gólját a francia Lucien Laurent szerezte Mexikó ellen a 19. percben. Sajnos az ő életét nem csak ez az egy világméretű esemény befolyásolta: a II. Világháború kitörésekor behívták katonának, később a németek hadifogságba ejtették. Érdekesség, hogy Laurent megélte a hazai rendezésű, '98-as francia vébét és 2005-ben 97 évesen szépen kort megélve távozott az égi futballpályákra a történelmi találat szerzője.
Az első világbajnokság létrejöttében egyébként kulcsszerepe volt honfitársunknak, Fischer Mórnak, aki a FIFA alelnökeként tevékenykedett. De nem ő volt az egyetlen magyar a tornán, a chilei nemzeti csapatot a korábban kiváló futballista, Orth György irányította.
AZ ELSŐ PLAKÁT
A LABDA
Az ELSŐ MECCSEK NYERTESEI, A FRANCIA ÉS AZ AMERIKAI VÁLOGATOTT
Utolsó kommentek