Világbajnokság 2014, D-csoport: Anglia-Olaszország 1:2
Gólszerzők: Sturridge ill. Marchisio, Balotelli
Helyszín: Manaus, Arena Amazonia
Cesare Prandelli, a taktikus mágus
Az Azzurri szövetségi kapitánya úgy nyilatkozott, hogy nagy álma úgy világbajnokságot nyerni, hogy hét mérkőzésen hét különböző formációban küldje pályára csapatát. Prandelli azt is hozzátette, tisztában van vele, hogy a torna során sérülések is tizedelhetik csapatát. Az anglolok elleni találkozón láthattuk, hogy a talján mester nem a levegőbe beszélt. Már az első meccsen hiányzott a középpálya egyik kulcsjátékosa, Ricardo Montolivo, aki a vb előtt szenvedett komoly sérülést. Nem vethette be Mattia De Scigliót sem, az elsőszámú balbekk ugyanis szintén kidőlt a sorból. És ha ez nem lenne elég, a csapat kapitánya és szellemi vezére, Gianluigi Buffon ugyancsak harcképtelen volt.
Más szövetségi kapitányok ilyenkor már a pánikgombhoz nyúlnának. Prandelli bepánikolt? Nem. A balhátvéd posztjára kivezényelte Chiellinit, aki nem illetődött meg és az apró hibáktól eltekinteve jól hozta le a meccset. A középpályán a 21 éves Marco Veratti sem vallott szégyent és a Buffon helyére beugró Salvatore Sirigu is megoldotta feladatát, annak dacára, hogy nem volt teljesen egészséges ő sem.
Az olaszok brillírzó jobb oldala - Darmian, Candreva
Darmian, a Torino jobb bekkje két hete debütált a válogatottban. Az ember azt gondolná, hogy első vb meccsén lámpalázas lesz. De olyan természetességgel oldatta meg feladatát (és működött együtt Candrevával a jobb oldalon), mintha legalább ötvenedszer lépne pályára a nemzeti csapatban. A jobbszárny másik tagjáról, Antonio Candreváról azt írta a World Soccer magazin, hogy a Serie A elmúlt három szezonjának egyik legkiválóbb jobb oldali támadója volt és Brazíliában is azt várják tőle, hogy segítsen a csapatnak védekezésből támadásba lendülni. A lendület az angolok ellen bizonyíthatóan megvolt: a meccs leggyorsabb embere ő volt, 29.95 km/h-s sebességet ért el a leggyorsabb sprintje során. Közben pedig gyakorlatilag bolondot csinált a Premier League talán legjobb balbekkjéből, Leighton Bainesből. A koronát a teljesítményére azzal tatte fel, hogy ő jegyezte a három pontot jelentő gólpasszt is. Nálam Candreva volt a meccs embere.
Piro tanár úr, De Rossi passzmester, Marchisio sprintkirály
Andrea Pirlo ezúttal is a kezében tartotta a láthatatlan karmesteri pálcát. 92 százalékos pontossággal passzolt, Marchisio gólja előtt zseniálisan lépte át a labdát, míg a meccs végén csak a kapufa akadályozta meg, hogy jöjjön a menetrendeszrinti szabadrúgásgólja. Daniele De Rossi még Pirlónál is pontosabban járatta a labdát: 111 átadásaból 105 volt sikeres, ami 95 százalakos passzpontosságot jelent. A középpálya harmadik tagja, Marchisio pedig gólja mellett a mezőnymunkában is remekelt: ő jegyezte a legtöbb sprintetet a találkozó során. A Juventusban nem élete idényét futotta, de első nagy tornán szerzet találata egy jobb periódus kezdete lehet.
Az olaszok leggyengébb láncszeme, Gabriel Paletta
A Parma argentin születésű hátvédje többször is lemaradt emberéről, Daniel Sturridge-ról. Többek között a Liverpool támadójának gólja előtt is. Végül hálás lehetett a játékvezetőnek, amiért nem ítélt büntetőt korábbi csapattársa, Steven Gerrard elleni szabálytalanságát követően. Senki nem lepődne meg rajta, ha az uruk ellen nem lenne a kezdőcsapat tagja.
Az olaszok legyőzték az esőerdőt és megnyerték a légicsatákat
Az esőerdő közepén található manausi stadion minden játékos számára embertpróbáló kihívást jelentett. Kis túlzással még annak is, aki nem lépett pályára. De a kezdőjátékosokra igazán komoly feladat várt. Az angolok lendületesebben, többet futva kezdtek és emiatt hamarabbb fáradtak el. Az olaszok sokkal jobban osztották be erejüket, nem estek neki angoloknak. A fontolva haladás politikáját alkalmazták. Sikerrel. Talán ennek is köszönhető, hogy a levegőt mindvégig képesek voltak uralni: a Prandelli legénység kétszer annyi légicsatát nyert meg, mint a Háromoroszlánosok. A legfontosabb párharc Balotelli és Gary Cahill között dőlt el. Előbbi kiütéssel nyert és három pontot érő fejesgólt helyezett el az angol kapuban.
Nem Wayne Világa
Roy Hodgson a bal oldalra vezényelte Rooney-t, ami nem ízlett a Manchester United támadójának. Ez nagy hiba volt, hiszen Rooney csatárként vagy a tizes pozíciójában tud igazán eredményes lenni. Ennek ellenére jegyzett egy gólpasszt és voltak ígéretes lövései, de az áttörés nagyon hiányzott. Wayne Rooney első vb-góljára továbbra is várni kell.
Az angolok legjobbja, Raheem Sterling
A 19 éves Sterling cseppet sem volt megilletődve első vb fellépésén. Bátran próbálkozott távoli lövésekkel és briliáns technikai tudását is megcsillogtatta. A támadásokon túl a védekezésben is kivette a részét. Uruguay ellen akár első világbajnoki gólját is megszerezheti. Sterlingen kívül érdemes még kiemelni a középhátvéd, Phil Jagielka óriási mentését is: az Everton játékosa a gólvonalról vágta ki a labdát az első játékrész végén.
Az írás a Guardian cikke alapján született.
Utolsó kommentek